Mia Linnman
Art Director

+46 (0)70 935 89 16
mia.linnman@yellon.se

Sedan 2000 har Mia varit Grafisk Formgivare och Art Director i reklambranschen. Hennes väg in i branschen började med studier i grafisk form och illustration på Berghs, som hon sedan kompletterade med inredning och kommunikation på Växjö Universitet. På fritiden målar hon och då gärna stora format med abstrakta motiv eller hästar i akryl. Hon är även personen bakom den inspirerande bloggen Solid Frog. Tidigare har Mia startat och drivit galleri/designbutik i Jönköping, Linnman Gallery.

Bakgrund

Grafisk Formgivare/Art Director, TMG Tabergs

Eget galleri/designbutik, Linnman Gallery

Grafisk Formgivare, NY

Inredare, IKEA Communications

Inredning och Kommunikation, Växjö Universitet

Grafisk Formgivare, Bolt

Grafisk Form och Illustration, Berghs School of Communication

Kunder i urval

Sono Brands / Elmia / PGA Sweden National

Kontakt

Här finns vi

Jönköping

Klubbhusgatan 13
553 03 Jönköping
T: +46 (0)10 330 17 00

Stockholm

Mäster Samuelsgatan 42, 15tr
111 57 Stockholm
T: +46 (0)10 330 17 00

Malmö

Södra Tullgatan 3
211 40 Malmö
T: +46 (0)10 330 17 00

Göteborg

Östra Hamngatan 52
411 09 Göteborg
T: +46 (0)10 330 17 00

Vi är Yellon

Adam Söderberg

Byggingenjör

Anders Alverfeldt

Design Technology Manager

Anders Hultsborn

BIM-projektör

Anja Leijonberg

Administratör

Anna Hörndahl

Art Director

Anna Ottosson

Inredare/Byggingenjör

Annie Thulin

Arkitekt SAR/MSA

Birgitta Jonsson

Chief Administrative Officer

Calle Leijonberg

Arkitekt

Camilla Larsson

Byggingenjör

Carl Hampf

Designstrateg

Christian Westerberg

Byggingenjör

Dan Ekelund

Styrelseordförande

Eduardo San Román

COO/Digital Strategist

Ella Gustafsson

Art Director

Emily Hedenstedt

Interiörarkitekt BA Hons/MSA

Emma Westerberg

Projektledare

Erika Niegemann

Grafisk formgivare

Evelina Blomqvist

Copywriter

Felix Meijer

Industridesigner

Frida Arebo Dammert

Visualiserare

Frida Gezelius

Arkitekt

Gustav Dahlin

Projektledare

Hannamarie Jansson

Byggnadsingenjör

Hege Kristin Nyman

Copywriter

Henrik Stierna

Art Director

Henrik Wallén

Affärs- och varumärkesstrateg

Jan Bengtsson

Webbutvecklare

Jenny Arborgh

Art Director / Senior Industridesigner

Jenny Stefanec Andreasen

Upplevelsedesigner

Jessica Cederberg

Copywriter

Jiro Arborgh

Senior Industridesigner

Joel Pettersson

Byggingenjör

Johanna Möllberg

Produktionsledare

Johanna Törnqvist

Byggingenjör/inredare

Jonas Leijonberg

Affärsutvecklare

Jonna Backman

Art Director/UX designer

Karolina Leijonberg

Affärsutvecklare/Projektledare

Lars Norgren

Teknisk projektledare/Webbutvecklare

Linda Regalbuto

Arkitekt/Visualiserare

Linnea Wiberg

Digital strateg

Lisa Appelqvist

Redaktör/Skribent

Lisa Sterner

Inredningsarkitekt SIR/MSA

Madelene San Román

CCO/Projektledare

Markus Leijonberg

CEO/Strateg

Martin Sallander

Senior industridesigner

Mia Linnman

Art Director

Måns H Sjöstedt

Senior industridesigner

Ola Kronqvist

Strateg

Olof Larsson

Webbutvecklare

Oskar Edforss

Arkitekt SAR/MSA

Patrik Svensson

Arkitekt MSA/Byggingenjör

Patrik Westerlund

Designstrateg

Per Lindgren

Art Director/Grafisk Designer

Peter Bringselius

Arkitekt SAR/MSA

Peter Hudi

Art Director/Grafisk formgivare

Pär Bergström

Designstrateg

Pär Löfstedt

Varumärkesstrateg

Rasmus Nilsson

Junior Art Director

Rebecca Tencic

Copywriter

Robert Nilsson

Copywriter

Sara Andersson

Arkitekt SAR/MSA

Sara Tyngel

Content Creator

Sofia Röjne

Digital Designer

Susanna Axelson

Junior Strateg

Thorulf Löfstedt

Senior industridesigner

Tomas Grimheden

Projektledare

Tomas Hansen

Arkitekt SAR/MSA

Tomi Andersin

Art Director/Grafisk formgivare

Veronika Mikolasevic

Arkitekt SAR/MSA

Adam Söderberg

Byggingenjör

adam.soderberg@yellon.se

Anders Alverfeldt

Design Technology Manager

+46 (0)70 736 96 76

anders.alverfeldt@yellon.se

Anders Hultsborn

BIM-projektör

+46 (0)73 675 35 17

anders.hultsborn@yellon.se

Anja Leijonberg

Administratör

+46 (0)70 787 29 49

anja.leijonberg@yellon.se

Anna Hörndahl

Art Director

+46 (0)73 629 66 60

anna.horndahl@yellon.se

Anna Ottosson

Inredare/Byggingenjör

+46 (0)70 826 52 82

anna.ottosson@yellon.se

Annie Thulin

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)76 003 40 67

annie.thulin@yellon.se

Birgitta Jonsson

Chief Administrative Officer

+46 (0)70 445 26 72

birgitta.jonsson@yellon.se

Calle Leijonberg

Arkitekt

+46 (0)70 710 70 02

calle.leijonberg@yellon.se

Camilla Larsson

Byggingenjör

+46 (0)72 219 71 92

camilla.larsson@yellon.se

Carl Hampf

Designstrateg

+46 (0)70 890 08 85

carl.hampf@yellon.se

Christian Westerberg

Byggingenjör

+46 (0)73 310 20 82

christian.westerberg@yellon.se

Dan Ekelund

Styrelseordförande

+46 (0)70 591 29 52

dan.ekelund@yellon.se

Eduardo San Román

COO/Digital Strategist

+46 (0)73 679 75 66

eduardo.sanroman@yellon.se

Ella Gustafsson

Art Director

+46 (0)73 098 00 45

ella.gustafsson@yellon.se

Emily Hedenstedt

Interiörarkitekt BA Hons/MSA

+46 (0)70 298 48 25

emily.hedenstedt@yellon.se

Emma Westerberg

Projektledare

+46 (0)73 708 48 76

emma.westerberg@yellon.se

Erika Niegemann

Grafisk formgivare

+46 (0)79 313 21 02

erika.niegemann@yellon.se

Evelina Blomqvist

Copywriter

+46 (0)70 025 38 54

evelina.blomqvist@yellon.se

Felix Meijer

Industridesigner

+46 (0)73 442 42 17

felix.meijer@yellon.se

Frida Arebo Dammert

Visualiserare

+46 (0)76 309 32 80

frida.arebo@yellon.se

Frida Gezelius

Arkitekt

+46 (0)73 735 66 07

frida.gezelius@yellon.se

Gustav Dahlin

Projektledare

+46 (0)73 334 25 94

gustav.dahlin@yellon.se

Hannamarie Jansson

Byggnadsingenjör

+46 (0)70 936 06 10

hannamarie.jansson@yellon.se

Hege Kristin Nyman

Copywriter

+46 (0)73 204 21 55

hegekristin.nyman@yellon.se

Henrik Stierna

Art Director

+46 (0)70 224 24 31

henrik.stierna@yellon.se

Henrik Wallén

Affärs- och varumärkesstrateg

+46 (0)70 981 53 32

henrik.wallen@yellon.se

Jan Bengtsson

Webbutvecklare

+46 (0)70 857 64 07

jan.bengtsson@yellon.se

Jenny Arborgh

Art Director / Senior Industridesigner

+46 (0)70 875 32 50

jenny.arborgh@yellon.se

Jenny Stefanec Andreasen

Upplevelsedesigner

+46 (0)73 509 96 79

jenny.stefanec@yellon.se

Jessica Cederberg

Copywriter

+46 (0)70 553 05 20

jessica.cederberg@yellon.se

Jiro Arborgh

Senior Industridesigner

+46 (0)70 854 75 97

jiro.arborgh@yellon.se

Joel Pettersson

Byggingenjör

+46 (0)73 508 35 41

joel.pettersson@yellon.se

Johanna Möllberg

Produktionsledare

+46 (0)70 797 14 00

johanna.mollberg@yellon.se

Johanna Törnqvist

Byggingenjör/inredare

+46 (0)70 274 80 28

johanna.tornqvist@yellon.se

Jonas Leijonberg

Affärsutvecklare

+46 (0)70 512 12 32

jonas.leijonberg@yellon.se

Jonna Backman

Art Director/UX designer

+46 (0)70 518 10 80

jonna.backman@yellon.se

Karolina Leijonberg

Affärsutvecklare/Projektledare

+46 (0)70 746 14 03

karolina.leijonberg@yellon.se

Lars Norgren

Teknisk projektledare/Webbutvecklare

+46 (0)70 676 34 10

lars.norgren@yellon.se

Linda Regalbuto

Arkitekt/Visualiserare

+46 (0)73 264 96 67

linda.regalbuto@yellon.se

Linnea Wiberg

Digital strateg

+46 (0)73 262 67 70

linnea.wiberg@yellon.se

Lisa Appelqvist

Redaktör/Skribent

+46 (0)70 254 99 76

lisa.appelqvist@yellon.se

Lisa Sterner

Inredningsarkitekt SIR/MSA

+46 (0)70 460 05 34

lisa.sterner@yellon.se

Madelene San Román

CCO/Projektledare

+46 (0)73 334 25 99

madelene.sanroman@yellon.se

Markus Leijonberg

CEO/Strateg

+46 (0)70 422 04 23

markus.leijonberg@yellon.se

Martin Sallander

Senior industridesigner

+46 (0)70 233 37 06

martin.sallander@yellon.se

Mia Linnman

Art Director

+46 (0)70 935 89 16

mia.linnman@yellon.se

Måns H Sjöstedt

Senior industridesigner

+46 (0)70 608 02 09

mans.sjostedt@yellon.se

Ola Kronqvist

Strateg

+46 (0)73 361 19 84

ola.kronqvist@yellon.se

Olof Larsson

Webbutvecklare

+46 (0)73 840 72 98

olof.larsson@yellon.se

Oskar Edforss

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)73-632 89 38

oskar.edforss@yellon.se

Patrik Svensson

Arkitekt MSA/Byggingenjör

+46 (0)70 521 57 42

patrik.svensson@yellon.se

Patrik Westerlund

Designstrateg

+46 (0)70 250 05 00

patrik.westerlund@yellon.se

Per Lindgren

Art Director/Grafisk Designer

+46 (0)73 528 48 46

per.lindgren@yellon.se

Peter Bringselius

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)36 35 90 21

peter.bringselius@yellon.se

Peter Hudi

Art Director/Grafisk formgivare

+46 (0)70 878 68 72

peter.hudi@yellon.se

Pär Bergström

Designstrateg

+46 (0)70 738 30 56

par.bergstrom@yellon.se

Pär Löfstedt

Varumärkesstrateg

+46 (0)70 834 51 08

par.lofstedt@yellon.se

Rasmus Nilsson

Junior Art Director

+46 (0)76 835 06 60

rasmus.nilsson@yellon.se

Rebecca Tencic

Copywriter

+46 (0)72 701 69 99

rebecca.tencic@yellon.se

Robert Nilsson

Copywriter

+46 (0)73 041 74 54

robert.nilsson@yellon.se

Sara Andersson

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)70 304 11 57

sara.andersson@yellon.se

Sara Tyngel

Content Creator

+46 (0)73 025 84 62

sara.tyngel@yellon.se

Sofia Röjne

Digital Designer

+46 (0)70 302 77 50

sofia.rojne@yellon.se

Susanna Axelson

Junior Strateg

+46 (0)76 104 04 98

susanna.axelson@yellon.se

Thorulf Löfstedt

Senior industridesigner

+46 (0)70 745 20 20

thorulf.lofstedt@yellon.se

Tomas Grimheden

Projektledare

+46 (0)70 956 45 64

tomas.grimheden@yellon.se

Tomas Hansen

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)70 483 19 46

tomas.hansen@yellon.se

Tomi Andersin

Art Director/Grafisk formgivare

+46 (0)70 669 11 33

tomi.andersin@yellon.se

Veronika Mikolasevic

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)76 313 23 34

veronika.mikolasevic@yellon.se