Jonas Leijonberg
COO/Affärsutvecklare

+46 (0)70 512 12 32
jonas.leijonberg@yellon.se

Jonas vill vara med och göra världen till ett bättre ställe. Tillsammans med flera av sina kollegor, har han bland annat hunnit med att försöka utveckla och kommersialisera en ny miljövänligare förbränningsmotorteknik och en digital ritningsläsare som kan ersätta pappersritningar utöver mängder med kundinitierade produkter och projekt som också, i de flesta fall, gjort världen lite bättre. I rollen som affärsutvecklare arbetar Jonas med Yellon som helhet och har insikten om att han kan lite om mycket. Jonas har under åren verkat i många olika roller på Yellon och är, liksom Simon Sinek, övertygad om att allt startar med ett ”Why”!

Bakgrund

Leijonberg Arkitektkontor/Form&Teknik, 1992-1998 (Yellon)

Gul&Co Development, Motorteknologi (1995-2009)

Crusp Technology Management, 1998-2009 (Yellon)

TGUL industriell design, 2003-2009 (Yellon)

Hansen Leijonberg Arkitekter, 2004-2009 (Yellon)

Proyk, digital ritningsläsare, 2015-2019

Hansen Leijonberg Ekelund Holding, 2015-

ELP, SSE Executive Education, 2016

Kontakt

Här finns vi

Jönköping

Klubbhusgatan 13
553 03 Jönköping
T: +46 (0)10 330 17 00

Stockholm

Mäster Samuelsgatan 42, 15tr
111 57 Stockholm
T: +46 (0)10 330 17 00

Malmö

Södra Förstadsgatan 2
211 43 Malmö
T: +46 (0)10 330 17 00

Göteborg

Östra Hamngatan 52
411 09 Göteborg
T: +46 (0)10 330 17 00

Vi är Yellon

Anders Alverfeldt

Design Technology Manager

Anders Hultsborn

BIM-projektör

Anja Leijonberg

Administratör

Anna Hörndahl

Art Director

Anna Ottosson

Inredare/Byggingenjör

Annie Thulin

Arkitekt SAR/MSA

Birgitta Jonsson

Chief Administrative Officer

Calle Leijonberg

Arkitekt

Camilla Larsson

Byggingenjör

Christian Westerberg

Byggingenjör

Dan Ekelund

Styrelseordförande

Eduardo San Román

CIO/Digital strateg

Ella Gustafsson

Art Director

Emily Hedenstedt

Interiörarkitekt BA Hons/MSA

Emma Westerberg

Projektledare

Erika Niegemann

Grafisk formgivare

Frida Arebo Dammert

Visualiserare

Frida Gezelius

Arkitekt

Gustav Dahlin

Projektledare

Hannamarie Jansson

Byggnadsingenjör

Henrik Stierna

Art Director

Henrik Wallén

Affärs- och varumärkesstrateg

Jenny Stefanec Andreasen

Upplevelsedesigner

Jessica Cederberg

Copywriter

Joel Pettersson

Byggingenjör

Johanna Törnqvist

Byggingenjör/inredare

Jonas Leijonberg

COO/Affärsutvecklare

Karolina Leijonberg

Affärsutvecklare/Projektledare

Lars Norgren

Technical project manager/developer

Lina Horndahl

Byggnadsingenjör

Linda Regalbuto

Arkitekt/Visualiserare

Linnea Wiberg

Digital strateg

Lisa Sterner

Inredningsarkitekt SIR/MSA

Madelene San Román

CCO/Projektledare

Markus Leijonberg

CEO/Strateg

Martin Sallander

Senior industridesigner

Mia Linnman

Art Director

Måns H Sjöstedt

Senior industridesigner

Oskar Edforss

Arkitekt SAR/MSA

Patrik Haglund

Arkitekt SAR/MSA & Inredningsarkitekt

Patrik Svensson

Arkitekt MSA/Byggingenjör

Peter Bringselius

Arkitekt SAR/MSA

Pär Löfstedt

Varumärkesstrateg

Rasmus Nilsson

Junior Art Director

Robert Nilsson

Copywriter

Sara Andersson

Arkitekt SAR/MSA

Sara Tyngel

Content Creator

Susanna Axelson

Junior Strateg

Thorulf Löfstedt

Senior industridesigner

Tomas Hansen

Arkitekt SAR/MSA

Veronika Mikolasevic

Arkitekt SAR/MSA

Victor Lekander

Arkitekt SAR/MSA

Anders Alverfeldt

Design Technology Manager

+46 (0)70 736 96 76

anders.alverfeldt@yellon.se

Anders Hultsborn

BIM-projektör

+46 (0)73 675 35 17

anders.hultsborn@yellon.se

Anja Leijonberg

Administratör

+46 (0)70 787 29 49

anja.leijonberg@yellon.se

Anna Hörndahl

Art Director

+46 (0)73 629 66 60

anna.horndahl@yellon.se

Anna Ottosson

Inredare/Byggingenjör

+46 (0)70 826 52 82

anna.ottosson@yellon.se

Annie Thulin

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)76 003 40 67

annie.thulin@yellon.se

Birgitta Jonsson

Chief Administrative Officer

+46 (0)70 445 26 72

birgitta.jonsson@yellon.se

Calle Leijonberg

Arkitekt

+46 (0)70 710 70 02

calle.leijonberg@yellon.se

Camilla Larsson

Byggingenjör

+46 (0)72 219 71 92

camilla.larsson@yellon.se

Christian Westerberg

Byggingenjör

+46 (0)73 310 20 82

christian.westerberg@yellon.se

Dan Ekelund

Styrelseordförande

+46 (0)70 591 29 52

dan.ekelund@yellon.se

Eduardo San Román

CIO/Digital strateg

+46 (0)73 679 75 66

eduardo.sanroman@yellon.se

Ella Gustafsson

Art Director

+46 (0)73 098 00 45

ella.gustafsson@yellon.se

Emily Hedenstedt

Interiörarkitekt BA Hons/MSA

+46 (0)70 298 48 25

emily.hedenstedt@yellon.se

Emma Westerberg

Projektledare

+46 (0)73 708 48 76

emma.westerberg@yellon.se

Erika Niegemann

Grafisk formgivare

+46 (0)79 313 21 02

erika.niegemann@yellon.se

Frida Arebo Dammert

Visualiserare

+46 (0)76 309 32 80

frida.arebo@yellon.se

Frida Gezelius

Arkitekt

frida.gezelius@yellon.se

Gustav Dahlin

Projektledare

+46 (0)73 334 25 94

gustav.dahlin@yellon.se

Hannamarie Jansson

Byggnadsingenjör

+46 (0)70 936 06 10

hannamarie.jansson@yellon.se

Henrik Stierna

Art Director

+46 (0)70 224 24 31

henrik.stierna@yellon.se

Henrik Wallén

Affärs- och varumärkesstrateg

+46 (0)70 981 53 32

henrik.wallen@yellon.se

Jenny Stefanec Andreasen

Upplevelsedesigner

+46 (0)73 509 96 79

jenny.stefanec@yellon.se

Jessica Cederberg

Copywriter

+46 (0)70 553 05 20

jessica.cederberg@yellon.se

Joel Pettersson

Byggingenjör

+46 (0)73 508 35 41

joel.pettersson@yellon.se

Johanna Törnqvist

Byggingenjör/inredare

+46 (0)70 274 80 28

johanna.tornqvist@yellon.se

Jonas Leijonberg

COO/Affärsutvecklare

+46 (0)70 512 12 32

jonas.leijonberg@yellon.se

Karolina Leijonberg

Affärsutvecklare/Projektledare

+46 (0)70 746 14 03

karolina.leijonberg@yellon.se

Lars Norgren

Technical project manager/developer

+46 (0)70 676 34 10

lars.norgren@yellon.se

Lina Horndahl

Byggnadsingenjör

+46 (0)73 406 66 06

lina.horndahl@yellon.se

Linda Regalbuto

Arkitekt/Visualiserare

+46 (0)73 264 96 67

linda.regalbuto@yellon.se

Linnea Wiberg

Digital strateg

+46 (0)73 262 67 70

linnea.wiberg@yellon.se

Lisa Sterner

Inredningsarkitekt SIR/MSA

+46 (0)70 460 05 34

lisa.sterner@yellon.se

Madelene San Román

CCO/Projektledare

+46 (0)73 334 25 99

madelene.sanroman@yellon.se

Markus Leijonberg

CEO/Strateg

+46 (0)70 422 04 23

markus.leijonberg@yellon.se

Martin Sallander

Senior industridesigner

+46 (0)70 233 37 06

martin.sallander@yellon.se

Mia Linnman

Art Director

+46 (0)70 935 89 16

mia.linnman@yellon.se

Måns H Sjöstedt

Senior industridesigner

+46 (0)70 608 02 09

mans.sjostedt@yellon.se

Oskar Edforss

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)73-632 89 38

oskar.edforss@yellon.se

Patrik Haglund

Arkitekt SAR/MSA & Inredningsarkitekt

+46 (0)70 916 17 64

patrik.haglund@yellon.se

Patrik Svensson

Arkitekt MSA/Byggingenjör

+46 (0)70 521 57 42

patrik.svensson@yellon.se

Peter Bringselius

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)36 35 90 21

peter.bringselius@yellon.se

Pär Löfstedt

Varumärkesstrateg

+46 (0)70 834 51 08

par.lofstedt@yellon.se

Rasmus Nilsson

Junior Art Director

+46 (0)76 835 06 60

rasmus.nilsson@yellon.se

Robert Nilsson

Copywriter

+46 (0)73 041 74 54

robert.nilsson@yellon.se

Sara Andersson

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)70 304 11 57

sara.andersson@yellon.se

Sara Tyngel

Content Creator

+46 (0)73 025 84 62

sara.tyngel@yellon.se

Susanna Axelson

Junior Strateg

+46 (0)70 751 88 23

susanna.axelson@yellon.se

Thorulf Löfstedt

Senior industridesigner

+46 (0)70 745 20 20

thorulf.lofstedt@yellon.se

Tomas Hansen

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)70 483 19 46

tomas.hansen@yellon.se

Veronika Mikolasevic

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)76 313 23 34

veronika.mikolasevic@yellon.se

Victor Lekander

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)70 610 24 96

victor.lekander@yellon.se