Jenny Arborgh
Art Director / Konceptdesigner

+46 (0)70 875 32 50
jenny.arborgh@yellon.se

Jenny är en passionerad kreatör, med fingertoppskänsla för såväl helhet som detaljer. Hon drivs av att skapa och bygga starka varumärken och söker ständigt nya perspektiv, vinklar och lösningar. Hon är en sann estet, med förmåga att hitta den kreativa visuella balans. Den personliga balansen hittar hon oftast i skogen.

Bakgrund

Art Director, Berghs School of Communication / Grundare och Art Director, 10K Studio / Grundare och Art Director, Minifellow / Master of Fine Arts, Design, Högskolan för Design och Konsthantverk, Göteborg / Bachelor of Fine Arts, Produktdesign, Designhögskolan, Umeå / Konstvetenskap, Stockholms Universitet

Kunder i urval

AB Bostäder i Borås / Smart Eye / Elektron / Minifellow

Kontakt

Här finns vi

Jönköping

Framgången 1
553 18 Jönköping
T: +46 (0)10 330 17 00

Stockholm

Fiskargatan 8
116 20 Stockholm
T: +46 (0)10 330 17 00

Malmö

Södra Tullgatan 3
211 40 Malmö
T: +46 (0)10 330 17 00

Göteborg

Östra Hamngatan 52
411 09 Göteborg
T: +46 (0)10 330 17 00

 

Adam Söderberg

Byggingenjör

Anders Alverfeldt

Design Technology Manager / Byggnadsingenjör

Anders Hultsborn

BIM-projektör

Anja Leijonberg

Administratör

Anna Hörndahl

Projektledare / Employer Branding Manager

Annie Thulin

Arkitekt SAR/MSA

Birgitta Jonsson

Administration

Calle Leijonberg

Arkitekt

Carl Coreback

Digital kreatör

Carl Sterner

Inredningsarkitekt SIR/MSA

Christian Hemning

Arkitekt SAR/MSA

Christian Westerberg

Byggingenjör

Dan Ekelund

Styrelseordförande

David Gillberg

Arkitekt SAR/MSA

Eduardo San Román

COO/Strateg

Emma Westerberg

Projektledare

Felix Meijer

Industridesigner

Fredric Scherman

Arkitekt SAR/MSA

Frida Arebo Dammert

Visualiserare

Hannamarie Jansson

Byggnadsingenjör

Hege Kristin Nyman

Copywriter

Henrik Stierna

Art Director

Jenny Arborgh

Art Director / Konceptdesigner

Jessica Cederberg

Copywriter

Jessica Holmer

CFO

Jiro Arborgh

Konceptdesigner / Varumärkesstrateg

Joel Pettersson

Byggingenjör

Johanna Möllberg

Produktionsledare

Johanna Törnqvist

Byggingenjör / Inredningsdesigner

Jonas Leijonberg

Affärsutvecklare

Jonna Backman

Art Director / UX designer

Karolina Leijonberg

Affärsutvecklare / Projektledare

Lars Norgren

Teknisk projektledare / Webbutvecklare

Linnea Wiberg

Digital strateg / Projektledare

Lisa Appelqvist

Redaktör / Skribent

Lisa Sterner

Inredningsarkitekt SIR/MSA

Madelene San Román

CMO / Projektledare

Maja Nyberg

Arkitekt SAR/MSA

Markus Leijonberg

CEO/Strateg

Martin Englund

Arkitekt SAR/MSA

Martin Sallander

Senior industridesigner

Mary Benadet

Copywriter

Mette Pettersson

Arkitekt SAR/MSA

Måns H Sjöstedt

Senior industridesigner

Nicole Zarrabi

Byggnadsingenjör

Ola Kronqvist

Strateg

Olof Larsson

Webbutvecklare

Oskar Edforss

Arkitekt SAR/MSA

Oskar Edström

Arkitekt SAR/MSA

Patrik Svensson

Arkitekt MSA / Byggingenjör

Patrik Westerlund

Designstrateg

Peter Hudi

Art Director / Grafisk formgivare

Pär Bergström

Designstrateg

Pär Löfstedt

Varumärkesstrateg

Rasmus Nilsson

Art Director

Robert Kos

Varumärkesstrateg / Affärsutvecklare

Robert Nilsson

Copywriter

Sara Andersson

Arkitekt SAR/MSA

Sara Blomqvist

Art Director

Sara Tyngel

Digital marknadsförare

Thorulf Löfstedt

Senior industridesigner

Tomas Grimheden

CIO / Projektledare

Tomas Hansen

Arkitekt SAR/MSA

Tomi Andersin

Art Director / Grafisk formgivare

Ulrika Tjernström

Inredningsarkitekt SIR/MSA

Veronika Mikolasevic

Arkitekt SAR/MSA

Adam Söderberg

Byggingenjör

+46 (0)70 814 02 83

adam.soderberg@yellon.se

Anders Alverfeldt

Design Technology Manager / Byggnadsingenjör

+46 (0)70 736 96 76

anders.alverfeldt@yellon.se

Anders Hultsborn

BIM-projektör

+46 (0)73 675 35 17

anders.hultsborn@yellon.se

Anja Leijonberg

Administratör

+46 (0)70 787 29 49

anja.leijonberg@yellon.se

Anna Hörndahl

Projektledare / Employer Branding Manager

+46 (0)73 629 66 60

anna.horndahl@yellon.se

Annie Thulin

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)76 003 40 67

annie.thulin@yellon.se

Birgitta Jonsson

Administration

+46 (0)70 445 26 72

birgitta.jonsson@yellon.se

Calle Leijonberg

Arkitekt

+46 (0)70 710 70 02

calle.leijonberg@yellon.se

Carl Coreback

Digital kreatör

+46 (0)70 871 16 41

carl.coreback@yellon.se

Carl Sterner

Inredningsarkitekt SIR/MSA

+46 (0)76 889 45 76

carl.sterner@yellon.se

Christian Hemning

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)76 318 14 51

christian.hemning@yellon.se

Christian Westerberg

Byggingenjör

+46 (0)73 310 20 82

christian.westerberg@yellon.se

Dan Ekelund

Styrelseordförande

+46 (0)70 591 29 52

dan.ekelund@yellon.se

David Gillberg

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)76 173 50 27

david.gillberg@yellon.se

Eduardo San Román

COO/Strateg

+46 (0)73 679 75 66

eduardo.sanroman@yellon.se

Emma Westerberg

Projektledare

+46 (0)73 708 48 76

emma.westerberg@yellon.se

Felix Meijer

Industridesigner

+46 (0)73 442 42 17

felix.meijer@yellon.se

Fredric Scherman

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)70 458 06 00

fredric.scherman@yellon.se

Frida Arebo Dammert

Visualiserare

+46 (0)76 309 32 80

frida.arebo@yellon.se

Hannamarie Jansson

Byggnadsingenjör

+46 (0)70 936 06 10

hannamarie.jansson@yellon.se

Hege Kristin Nyman

Copywriter

+46 (0)73 204 21 55

hegekristin.nyman@yellon.se

Henrik Stierna

Art Director

+46 (0)70 224 24 31

henrik.stierna@yellon.se

Jenny Arborgh

Art Director / Konceptdesigner

+46 (0)70 875 32 50

jenny.arborgh@yellon.se

Jessica Cederberg

Copywriter

+46 (0)70 553 05 20

jessica.cederberg@yellon.se

Jessica Holmer

CFO

+46 (0)72 241 26 87

jessica.holmer@yellon.se

Jiro Arborgh

Konceptdesigner / Varumärkesstrateg

+46 (0)70 854 75 97

jiro.arborgh@yellon.se

Joel Pettersson

Byggingenjör

+46 (0)73 508 35 41

joel.pettersson@yellon.se

Johanna Möllberg

Produktionsledare

+46 (0)70 797 14 00

johanna.mollberg@yellon.se

Johanna Törnqvist

Byggingenjör / Inredningsdesigner

+46 (0)70 274 80 28

johanna.tornqvist@yellon.se

Jonas Leijonberg

Affärsutvecklare

+46 (0)70 512 12 32

jonas.leijonberg@yellon.se

Jonna Backman

Art Director / UX designer

+46 (0)70 518 10 80

jonna.backman@yellon.se

Karolina Leijonberg

Affärsutvecklare / Projektledare

+46 (0)70 746 14 03

karolina.leijonberg@yellon.se

Lars Norgren

Teknisk projektledare / Webbutvecklare

+46 (0)70 676 34 10

lars.norgren@yellon.se

Linnea Wiberg

Digital strateg / Projektledare

+46 (0)73 262 67 70

linnea.wiberg@yellon.se

Lisa Appelqvist

Redaktör / Skribent

+46 (0)70 254 99 76

lisa.appelqvist@yellon.se

Lisa Sterner

Inredningsarkitekt SIR/MSA

+46 (0)70 460 05 34

lisa.sterner@yellon.se

Madelene San Román

CMO / Projektledare

+46 (0)73 334 25 99

madelene.sanroman@yellon.se

Maja Nyberg

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)73 268 18 26

maja.nyberg@yellon.se

Markus Leijonberg

CEO/Strateg

+46 (0)70 422 04 23

markus.leijonberg@yellon.se

Martin Englund

Arkitekt SAR/MSA

+46(0)70 381 39 09

martin.englund@yellon.se

Martin Sallander

Senior industridesigner

+46 (0)70 233 37 06

martin.sallander@yellon.se

Mary Benadet

Copywriter

+46 (0)73 647 05 00

mary.benadet@yellon.se

Mette Pettersson

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)72 711 39 11

mette.pettersson@yellon.se

Måns H Sjöstedt

Senior industridesigner

+46 (0)70 608 02 09

mans.sjostedt@yellon.se

Nicole Zarrabi

Byggnadsingenjör

+46 (0)76 000 25 83

nicole.zarrabi@yellon.se

Ola Kronqvist

Strateg

+46 (0)73 361 19 84

ola.kronqvist@yellon.se

Olof Larsson

Webbutvecklare

+46 (0)73 840 72 98

olof.larsson@yellon.se

Oskar Edforss

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)73-632 89 38

oskar.edforss@yellon.se

Oskar Edström

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)76 340 50 11

oskar.edstrom@yellon.se

Patrik Svensson

Arkitekt MSA / Byggingenjör

+46 (0)70 521 57 42

patrik.svensson@yellon.se

Patrik Westerlund

Designstrateg

+46 (0)70 250 05 00

patrik.westerlund@yellon.se

Peter Hudi

Art Director / Grafisk formgivare

+46 (0)70 878 68 72

peter.hudi@yellon.se

Pär Bergström

Designstrateg

+46 (0)70 738 30 56

par.bergstrom@yellon.se

Pär Löfstedt

Varumärkesstrateg

+46 (0)70 834 51 08

par.lofstedt@yellon.se

Rasmus Nilsson

Art Director

+46 (0)76 835 06 60

rasmus.nilsson@yellon.se

Robert Kos

Varumärkesstrateg / Affärsutvecklare

+46 (0)76 169 42 93

robert.kos@yellon.se

Robert Nilsson

Copywriter

+46 (0)73 041 74 54

robert.nilsson@yellon.se

Sara Andersson

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)70 304 11 57

sara.andersson@yellon.se

Sara Blomqvist

Art Director

+46 (0)70 751 11 14

sara.blomqvist@yellon.se

Sara Tyngel

Digital marknadsförare

+46 (0)73 025 84 62

sara.tyngel@yellon.se

Thorulf Löfstedt

Senior industridesigner

+46 (0)70 745 20 20

thorulf.lofstedt@yellon.se

Tomas Grimheden

CIO / Projektledare

+46 (0)70 956 45 64

tomas.grimheden@yellon.se

Tomas Hansen

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)70 483 19 46

tomas.hansen@yellon.se

Tomi Andersin

Art Director / Grafisk formgivare

+46 (0)70 669 11 33

tomi.andersin@yellon.se

Ulrika Tjernström

Inredningsarkitekt SIR/MSA

+46 (0)70 091 37 69

ulrika.tjernstrom@yellon.se

Veronika Mikolasevic

Arkitekt SAR/MSA

+46 (0)76 313 23 34

veronika.mikolasevic@yellon.se